Celovečerní TV-filmy (pilotní dvoudílný film + 3-dílný seriál):
V jako vítězství – V: The Original Miniseries (TV film) (1983) (ČSFD)
Režie: Kenneth Johnson
V: Poslední boj – V: The Final Battle (TV seriál) (1984) (ČSFD)
Režie: Richard T. Heffron
19×45 min. epizod navazujícícho seriálu:
V jako vítězství – V: TV Series (TV seriál) (1984–5) (ČSFD)
Režie: Gilbert M. Shilton, Walter Grauman, Paul Krasny, Earl Bellamy, Bruce Seth Green, Ray Austin
Seriál se dočkal v roce 2009 remake (ČSFD)
Samotný název „V“ je v angličtině dvojsmyslný: 1. „Victory“ (vítězství) – logo odporu; 2. „Vizitors“ (návštěvníci).
První dva díly jsem viděl poprvé jako malé dítě na podnikové dovolené, na kterou mě a mé sourozence vzali rodiče. Pamatuji si, že „Návštěvníci“ na mě udělali velký dojem. – Sci-fi seriál pojednává o invazi agresivní mimozemské rasy. Atmosféra filmu na mě působila nesmírně sugestivně, místy až hororově a na video v kvalitě VHS opatřené rychlodabingem jsme koukali s otevřenou pusou. Z dnešního pohledu hodnotím jako béčkový seriál s béčkově až céčkově hrajícími herci, s dobrou atmosférou, několika výbornými nápady, ze kterých někteří autoři čerpají dodnes... a dobře ztvárněnými maskami mimozemšťanů. Máme tedy co do činění víceméně s klasikou žánru. Autoři a producenti zřejmě byli s pilotními filmy spokojeni, a tak vytvořili sérii pokračování.
Úroveň triků je již dávno překonaná. Vesměs však zapadá do nízkorozpočtového puncu a odpovídá technickým možnostem své doby... A z dnešního pohledu to má i své kouzlo. Když se prohání Majk v ufounské stíhačce, vidíme poctivou zadní projekci. Nebo po diverzní akci partyzánů – vyhození ufounské vily do povětří – vidíme zřetelně vzplanutí modelu z papíru a vlnité lepenky (člověku je pak pomalu líto modeláře, který si s ním dal tu práci).:-)
Pozor, další text obsahuje vyzrazení zápletky a části děje...
Děj v kostce: Původní nadšení obyvatel Země vystřídá děs, protože z přátelsky naladěných mimozemšťanů navlečených do umělé lidské kůže, se vyklubou nepřátelští ještěráci, kteří dobré úmysly předstírali jenom na oko, aby se jim usnadnila okupace a ovládnutí planety. Jejich ďábelský plán ovšem prokoukl odvážný reportér Majk, který se spolu s přáteli uchýlil k odboji a partizánské válce. Postupně odkládá VHS kameru a bere do ruky zbraň a likviduje nepřátelské emzáky s čím dál větší bravurou akčního hrdiny. Někdy je až úsměvné, jak moc dobře mu to jde...:-)
Dobře se podařilo vykreslit postupné získání kontroly mimozemšťanů nad obyvatelstvem a zdroji – za pomoci kamufláže, technologické převahy, propagandy a kolaborantů. Než se společnost stihla probrat z dřímoty a snu o přátelské mezicivilizační pomoci a spolupráci, bylo již pozdě. K dobru ještěráků je třeba přičíst, že ne všichni emzáci s rozhodnutími svého vůdce souhlasí a několik jedinců se snaží pozemšťanům v odboji proti jejich vlastní rase pomáhat. Jejich spojenectví je v konečném důsledku klíčové. Parafráze na fašistický totalitní režim je nepřehlédnutelná.

Zajímavé je např. rozvedení dějové linky kříženkyně ještěráka a lidské ženy. Nebo nepovedené snahy hlavního hrdiny zachránit ze spárů okupantů svého syna. Bohužel se po většinu času jedná o nastavenou kaši uvařenou z ingrediencí pilotních filmů. S přibývajícími epizodami seriál nabývá na rozplizlosti, což snižuje celkový dojem.
I přes naprostou béčkovost, otřesnou syntetizátorovou hudbu, legrační herecké výkony většiny účinkujících a pár úsměvných nelogičností (např. proč si mezi sebou mimozemšťané povídají anglicky i v nepřítomnosti lidí), najdeme řadu zajímavých momentů a originálních nápadů, které z pokračování série dělají i v dnešní době koukatelnou podívanou.
Seriál bývá někdy označován jako opomíjený. Úpřímně řečeno, nedivím se, že seriál není vysílán v primetime. – Byť si seriál právem vydobil status kultu, brakovst přece jenom převažuje. Podle hodnocení na ČSFD i IMDb však můžeme usoudit, že si cestu ke svým fanouškům již dávno našel.
Hodnocení:
+ Parabola na fašistický totalitní režim, poslání („Toto dílo je věnováno statečným lidem, kteří bojovali, bojují či budou bojovat za svobodu.“)
+ Grafické symboly (logo odporu sprejem napsané V, logo vetřelců)
+ Punc kultovosti; z některých originálních nápadů čerpáno dodnes
+ Atmosféra
– Řemeslné zpracování hraničící s brakovostí
– Herecké výkony
– Hudba
– Rozmělnění děje ve třetí seriálové řadě
ScifiKult: 65 % | 70 % | 45 %
ČSFD: 80 % | 81 % | 78 %
IMDb: 78 % | 75 % | 75 %
(1. V: The Original Miniseries | 2. V: The Final Battle | 3. V: TV Series)
Externí odkazy:
Fanouškovské weby:

Hodnocení fanpage: Tento web obsahuje ucelené informace o V v češtině a v mnohém směru je přesnější, než na ČSFD. Naleznete zde také přehled všech epizod, fotogalerii, popis charakterů postav, titulky, odkazy na další zdroje aj.
VECKO.Voyager.cz
Wikipedia: Visitors (V science fiction franchise) (EN)
Na této stránce lze nalézt odkazy i k jednotlivým řadám série.
Wikia.com: V-Wiki (EN)
Rozsáhlý web o V 1983–1985 i 2009 v angličtině.
Žádné komentáře:
Okomentovat