pátek 17. srpna 2012

V jako Vítězství (1983–1985)

Tento článek pojednává o celovečerních filmech a navazujících seriálech „V“ z let 1983–1985.

Celovečerní TV-filmy (pilotní dvoudílný film + 3-dílný seriál):
V jako vítězství – V: The Original Miniseries (TV film) (1983) (ČSFD)
Režie: Kenneth Johnson  
V: Poslední boj – V: The Final Battle (TV seriál) (1984) (ČSFD)
Režie: Richard T. Heffron

19×45 min. epizod navazujícícho seriálu:
V jako vítězství – V: TV Series (TV seriál) (1984–5) (ČSFD)
Režie: Gilbert M. Shilton, Walter Grauman, Paul Krasny, Earl Bellamy, Bruce Seth Green, Ray Austin

Seriál se dočkal v roce 2009 remake (ČSFD)

Samotný název „V“ je v angličtině dvojsmyslný: 1. „Victory (vítězství) – logo odporu; 2. „Vizitors“ (návštěvníci).
První dva díly jsem viděl poprvé jako malé dítě na podnikové dovolené, na kterou mě a mé sourozence vzali rodiče. Pamatuji si, že „Návštěvníci“ na mě udělali velký dojem. – Sci-fi seriál pojednává o invazi agresivní mimozemské rasy. Atmosféra filmu na mě působila nesmírně sugestivně, místy až hororově a na video v kvalitě VHS opatřené rychlodabingem jsme koukali s otevřenou pusou. Z dnešního pohledu hodnotím jako béčkový seriál s béčkově až céčkově hrajícími herci, s dobrou atmosférou, několika výbornými nápady, ze kterých někteří autoři čerpají dodnes... a dobře ztvárněnými maskami mimozemšťanů. Máme tedy co do činění víceméně s klasikou žánru. Autoři a producenti zřejmě byli s pilotními filmy spokojeni, a tak vytvořili sérii pokračování.
Úroveň triků je již dávno překonaná. Vesměs však zapadá do nízkorozpočtového puncu a odpovídá technickým možnostem své doby... A z dnešního pohledu to má i své kouzlo. Když se prohání Majk v ufounské stíhačce, vidíme poctivou zadní projekci. Nebo po diverzní akci partyzánů – vyhození ufounské vily do povětří – vidíme zřetelně vzplanutí modelu z papíru a vlnité lepenky (člověku je pak pomalu líto modeláře, který si s ním dal tu práci).:-)
Pozor, další text obsahuje vyzrazení zápletky a části děje... 

Děj v kostce: Původní nadšení obyvatel Země vystřídá děs, protože z přátelsky naladěných mimozemšťanů navlečených do umělé lidské kůže, se vyklubou nepřátelští ještěráci, kteří dobré úmysly předstírali jenom na oko, aby se jim usnadnila okupace a ovládnutí planety. Jejich ďábelský plán ovšem prokoukl odvážný reportér Majk, který se spolu s přáteli uchýlil k odboji a partizánské válce. Postupně odkládá VHS kameru a bere do ruky zbraň a likviduje nepřátelské emzáky s čím dál větší bravurou akčního hrdiny.  Někdy je až úsměvné, jak moc dobře mu to jde...:-)  
Dobře se podařilo vykreslit postupné získání kontroly mimozemšťanů nad obyvatelstvem a zdroji – za pomoci kamufláže, technologické převahy, propagandy a kolaborantů. Než se společnost stihla probrat z dřímoty a snu o přátelské mezicivilizační pomoci a spolupráci, bylo již pozdě. K dobru ještěráků je třeba přičíst, že ne všichni emzáci s rozhodnutími svého vůdce souhlasí a několik jedinců se snaží pozemšťanům v odboji proti jejich vlastní rase pomáhat. Jejich spojenectví je v konečném důsledku klíčové. Parafráze na fašistický totalitní režim je nepřehlédnutelná.

Druhý díl končí vyhnáním nepřátel. Ve třetím díle se mimozemšťané vrací, aby dokončili započaté dílo. Diana, ještěřice jedna, vyvázla bez bez jediného šrámu na dokonalé člověčí masce a dokonce i její perfektní 80-ková trvalá to přestála bez úhony. A tak může dál kout své plány na konečné řešení pozemšťanské otázky (jak co nejefektivněji zpracovat, převést a sníst) a pokračovat v intrikách na své mateřské lodi...

Zajímavé je např. rozvedení dějové linky kříženkyně ještěráka a lidské ženy. Nebo nepovedené snahy hlavního hrdiny zachránit ze spárů okupantů svého syna. Bohužel se po většinu času jedná o nastavenou kaši uvařenou z ingrediencí pilotních filmů. S přibývajícími epizodami seriál nabývá na rozplizlosti, což snižuje celkový dojem.
I přes naprostou béčkovost, otřesnou syntetizátorovou hudbu, legrační herecké výkony většiny účinkujících a pár úsměvných nelogičností (např. proč si mezi sebou mimozemšťané povídají anglicky i v nepřítomnosti lidí), najdeme řadu zajímavých momentů a originálních nápadů, které z pokračování série dělají i v dnešní době koukatelnou podívanou.

Seriál bývá někdy označován jako opomíjený. Úpřímně řečeno, nedivím se, že seriál není vysílán v primetime. – Byť si seriál právem vydobil status kultu, brakovst přece jenom převažuje. Podle hodnocení na ČSFD i IMDb však můžeme usoudit, že si cestu ke svým fanouškům již dávno našel.

Hodnocení: 

+ Parabola na fašistický totalitní režim, poslání (Toto dílo je věnováno statečným lidem, kteří bojovali, bojují či budou bojovat za svobodu.“)
+ Grafické symboly (logo odporu sprejem napsané V, logo vetřelců)
+ Punc kultovosti; z některých originálních nápadů čerpáno dodnes
+ Atmosféra

– Řemeslné zpracování hraničící s brakovostí
– Herecké výkony
– Hudba
– Rozmělnění děje ve třetí seriálové řadě

ScifiKult: 65 %  |  70 %  |  45 %

ČSFD: 80 %  |  81 %  |  78 %
IMDb: 78 %  |  75 %  |  75 %

(1. V: The Original Miniseries  |  2. V: The Final Battle |  3. V: TV Series)

Externí odkazy:


Fanouškovské weby: 
V for Victory | V jako Vítězství  VECKO.SFF.cz (scifikult doporučuje)
Hodnocení fanpage: Tento web obsahuje ucelené informace o V v češtině a v mnohém směru je přesnější, než na ČSFD. Naleznete zde také přehled všech epizod, fotogalerii, popis charakterů postav, titulky, odkazy na další zdroje aj.
VECKO.Voyager.cz

Wikipedia: Visitors (V science fiction franchise) (EN)
Na této stránce lze nalézt odkazy i k jednotlivým řadám série.

Wikia.com: V-Wiki (EN)
Rozsáhlý web o V 1983–1985 i 2009 v angličtině.


čtvrtek 16. srpna 2012

GHOST IN THE SHELL – rozcestník

(Obrázek: náhled domovské stránky oficiálních stránek G.I.T.S)




Poznámka: Tento rozcestník je ve výstavbě, postupně bude rozšiřován o další údaje, informace a recenze odkazů 

Název:
Kōkaku kidōtai (originální název; japonsky)
Ghost in the Shell (překlad; anglicky)
Duch ve skořápce (překlad; česky) 

Naše odkazy:

Ghost in the Shell – Kōkaku kidōtai (1995)

Externí odkazy:

Filmografie

1995  |  Ghost in the Shell (první film)  (ScifiKult; ČSFD)
2002  |  Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (seriál)  (ČSFD)
2004  |  Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG (seriál)  (ČSFD)
2005  |  Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – The Laughing Man (film)  (ČSFD)
2006  |  Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG - Individual Eleven (film)  (ČSFD)
2008  |  Ghost in the Shell 2.0  (ČSFD)
2014  |  Ghost in the Shell – Kōkaku kidōtai (hraný film, projekt)

Weby

Oficiální stránky: ghostiniheshell.tv

úterý 14. srpna 2012

MATRIX trilogie

Matrix (1999) - posterTrilogie MATRIX byla natočena v letech 1995–2003. 

Trilogie vypráví příběh mladého hackera Thomase A. Andersona alias Neo (Keanu Reeves), kterého kontaktuje skupina odbojářů a předá mu informaci o existenci záhadného systému Matrix. Ukáže se, že svět není takový, jakým se jeví a Neo se musí rozhodnout, jestli se z tohoto snu pokusí probudit, anebo bude dál setrvávat v neuspokojivé, ale relativně bezpečné nevědomosti. Neo se rozhodne poodhalit roušku tajemství a tím se rázem jeho život obrátí naruby a je konfrontován s tvrdou realitou. Vůdce skupiny odbojářů Morpheus je přesvědčen o tom, že Neo je předurčen zničit Matrix, a tak ho na jeho cestě za pravdou podporuje. Ale je to, co se nachází za Matrixem skutečný svět? Nebo se zase jedná o další vrstvu důmyslné iluze jejíž smysl a role každého jedince v ní přesahuje lidské chápání.

Tvůrci dokázali mistrně zpracovat a začlenit do svého filmu inspirační zdroje nejrůznějšího druhu a propojit s vlastními originálními nápady a divákům tak nachystat lákavou mnohavrstevnou podívanou.
 Film fanoušky dodnes fascinuje ne jenom svým provedením (při natáčení filmu byla použita řada inovativních technologií a speciálních efektů, které se filmu objevily vůbec poprvé ve filmové historii), ale také filozofickou hloubkou a přesahem.


Filmy trilogie MATRIX:
Matrix – The Matrix (1999)
Matrix Reloaded – The Matrix Reloaded (2003)
Matrix Revolutions – The Matrix Revolutions (2003)

Související filmy:
O Matrixu byl vytvořen velmi úspěšný dokument, který umožňuje divákovi nahlédnout pod pokličku natáčení filmu a technologickým aspektům triků a speciálních efektů.
Pro velký ohlas fanoušků vznikla série devíti animovaných povídek Animatrix ve stylu japonského anime, zasazených do doby před spuštěním Matrixu, který zachycuje vývoj civilizace, rozvoj kybernetiky, ovládnutí planety stroji a okolnosti vzniku Matrixu.
Svého času se spekulovalo o čtvrtém pokračování. Žádné pokračování však autoři nepřipravují.

Více odkazů a informací již brzy naleznete v chystaném rozcestníku.

Hodnocení:
+ Zajímavá vize vývoje postkybernetické civilizace
+ Filozofie (čerpáno z řady zdrojů zejména antické a východní filozofie)
+ Parabola lidské mysli, vědomí a determinace lidského osudu (platónská jeskyně, mája, karma a další...)
+ Propracovaný koncept, mytologie i fiktivní svět Matrixu
+ Speciální efekty a triky použité poprvé ve filmové historii
+ Zajímavá (a později často napodobovaná) choreografe soubojů ve stylu kung-fu
+ Film uspokojí jak vyznavače akčního žánru, tak milovníky filozofického scifi
– Občasná "přehypovanost" hraničící s kýčem


Naše hodnocení: 90 %

ČSFD: 79 %
IMDb: 75 %

(zprůměrované hodnocení celé trilogie)

Další zdroje informací: MATRIX official (Warner Bros site věnovaný Matrixu hranému filmu zrušil), Matrixfans.net, ČSFD, IMDb, Wikipedie

pondělí 13. srpna 2012

Ghost in the Shell – Kōkaku kidōtai (1995)


Jedná se o dnes již kultovní a vysoko hodnocené anime natočené podle stejnojmenné kyberpunkové mangy poprvé vydané v roce 1989.

Děj filmu, je situován do ne příliš vzdálené budoucnosti do doby po třetí světové válce a zachycuje příběh elitní policejní protiteroristické jednotky tzv. Sekce 9 specializující se na potírání kyberzločinu.
Ústřední postavou je policejní kybork Motoko – žena s biologickým mozkem a plně kybernetickým tělem.

Po dokončení prvního animovaného filmu v roce 1995 bylo v následujících letech vytvořeno ještě několik dalších anime filmů a seriálů. Chystá se hraný film.
GITS upoutal pozornost velkého množství fanoušků a inspiroval řadu obdivovatelů i napodobitelů (z nejznámějších hraných filmů jmenujme Matrix, z anime např. Armitage: Dual Matrix).

Hodnocení:
+ Zajímavé vize vývoje globální sítě a kyberzločinu
+ Filozofie
+ Propracovaný svět
+ Vynikající kresba, animace a obecně výtvarné zpracování
+ Dobře zpracovaný příběh, kvalitní scénář
+ Propracované charaktery postav
+ Soundtrack
+ Prakticky netrpí na otravný fanservis

– Fanoušci se už nemohou dočkat hraného filmu:-)

Naše hodnocení: 100 %

ČSFD: 85 %
IMDb: 79 %

Další zdroje informací: G.I.T.S. official, ČSFD, IMDb, Wikipedie